Nieuws

Betere gezondheid bij kruisingskalveren

Betere gezondheid bij kruisingskalveren

10 juli 2026 06:00 uur

Melkveehouders in de VS zagen het al langer in de praktijk: kruisingskalveren, o.a. Fleckvieh-kruislingen, lijken minder gezondheidsproblemen te hebben tijdens de opfok. Onderzoek van de University of Guelph ondersteunt die praktijkervaring. In de studie hadden kruisingskalveren minder last van diarree en waren minder herhaalbehandelingen nodig dan bij zuivere Holsteinkalveren.
 

Onderzoekster Melinda Kovacs volgde ruim 640 kalveren en zag duidelijke verschillen in gezondheid en herstelvermogen. “Veehouders merkten al dat de gezondheid van deze kruisingskalveren beter was. We zagen dat Holsteinkalveren vaker diarree hadden. Holsteinkalveren hadden een grotere kans om meerdere keren behandeld te moeten worden voor zowel diarree als luchtwegaandoeningen.”

Volgens Kovacs herstelden kruisingskalveren bovendien makkelijker van ziekte. “Misschien hebben deze kruisingskalveren een groter vermogen om van ziekten te herstellen dan Holsteinkalveren.”

Inteeltdepressie

De studie was niet opgezet om exact vast te stellen waarom deze verschillen optreden, maar volgens Kovacs speelt genetica waarschijnlijk een rol. “In de melkveesector zien we veel inteeltdepressie bij Holstein-dieren. Mogelijk profiteren deze kruisingsdieren van heterosis of hybridekracht.” De resultaten sluiten aan bij ervaringen van veel Amerikaanse melkveehouders die werken met beef-on-dairy- of dubbeldoelkruisingen. Minder gezondheidsproblemen betekenen minder arbeid, minder antibioticagebruik en uiteindelijk sterkere kalveren in de opfok.

Bron: Taylor Leach, Dairy Herd Management






• Kruisingskalveren hebben een betere gezondheid en herstellen makkelijker van ziekte blijkt uit onderzoek.


      

Wat zeggen de boeren?

Person 1
"Ik ga vol voor Fleckvieh van Bayern Genetik!"
Henk Hilhorst - melkveehouder Lees verder
Person 2
"Deze koeien passen gewoon bij ons"
Mark Baltes – melkveehouder Lees verder
Person 3
"Wij houden gewoon van mooie koeien met een goede melkproductie"
Familie Harbers - Ruesink, Melkveebedrijf Braakman Lees verder